Dożynki Gminne 2019 za nami

Drukuj
Utworzono: wtorek, 10, wrzesień 2019

W tym roku Dożynki Gminne 2019 zorganizowane zostały w Redakach. Mieszkańcy stanęli na wysokości zadania i pięknie przygotowali całą wieś, nie zabrakło zabawnych transparentów oraz ogromnych dekoracji z balotów, które kierowały przybyłych gości na miejsce uroczystości.

 

Dożynki rozpoczęły się ustawieniem korowodu z wieńcami przed sceną, następnie odbyła się Msza Św. Dziękczynna, którą celebrował ks. proboszcz z Parafii w Redakach.

W trakcie mszy został poświęcony chleb dożynkowy oraz wieńce.

Po zakończonej mszy Dyrektor Suskiego Ośrodka Kultury przywitał uczestników Dożynek Gminnych i zaprosił Z-cę Burmistrza do przewodniczenia części oficjalnej uroczystości dożynkowych.

Pani Lucyna Górnik przywitała zaproszonych gości i opowiedziała krótko o tradycjach dożynkowych.

Następnie zostali przedstawieni Pani Renata Witkowska z Sołectwa Redaki oraz Pan Marek Grodnicki z Sołectwa Lubnowy Małe, Starościna i Starosta tegorocznych dożynek.

Tegoroczne dożynki były okazją do wyróżnienia Rolników w kategorii "Nagroda za całokształt pracy w rolnictwie" Bogdan Śliżewski, kategoria "Rolnik-Strażak": Bogdan Kwiatkowski, Krzysztof Maksimik, kategoria: "Najbardziej Aktywny Mieszkaniec Wsi", Sołectwo Redaki: Marlena Pniewska, Anna Rodak, Justyna Zaleśkiewicz, Mariusz Obrębski, Sołectwo Babięty Wielkie: Adam Skorupski, Julita Solecka, Marta Skorupska, Agnieszka Sobolewska oraz Starostowie: Renata Witkowska, Marek Grodnicki.

Po wręczeniu nagród Starostowieprzekazali Burmistrzowi tradycyjny bochen chleba, którym symbolicznie poczęstowani zostali uczestnicy dożynek.

W trakcie dzielenia się chlebem wystąpiła kapela Suse, po występie Bank Spółdzielczy w Suszu złożył na ręce Burmistrza podziękowanie.

Następnie została powołana Komisja Konkursowa do wyłonienia najpiękniejszego wieńca dożynkowego oraz przedstawione zostały kryteria oceny.

Pięcioosobowa komisja przystąpiła do oceny wieńców.

W trakcie prac komisji na scenie zaprezentowała się grupa dzieci ze Szkoły w Babiętach Wielkich oraz kapela Suse.

Po prezentacji zespołów nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu.

Do konkursu przystąpiło 12 Sołectw, które zgłosiły wykonane przez siebie wieńce dożynkowe.

Pierwsze miejsce oraz nagrodę w wysokości 1500 zł otrzymał wieniec z Sołectwa Piotrkowo, będzie on reprezentował Gminę na szczeblu Wojewódzkim w Olsztynku 22 września.

Drugie miejsce oraz nagrodę w wysokości 1000zł otrzymał wieniec wykonany przez Sołectwo Jakubowo Kisielickie, trzecie miejsce i nagrodę 700 zł za wykonany wieniec otrzymało Sołectwo Ulnowo.

Pozostałe Sołectwa otrzymały wyróżnienia w wysokości 400 zł. Za pierwsze trzy miejsca wieńce otrzymały również pamiątkowe puchary ufundowane przez Izbę Rolniczą i wręczone przez jej przedstawiciela.

Każdy z 12 wieńców otrzymał również pamiątkowy dyplom oraz nagrodę ufundowaną przez firmę Mlekovita.

W trakcie odbierania nagród każdy z przedstawicieli sołectwa miał możliwość przedstawienia szczegółów powstawania wieńca.

Po oficjalnej części dożynek przyszedł czas na występy muzyczne -kapeli biesiadnej „Suse”, oraz zespołów: „Buzanki” i „Takt Band” .Na zakończenie wystąpił zespół disco-polo „Koguty”.

Część koncertowa została przyjęta z dużym entuzjazmem. Uczestnicy dożynek wspólnie tańczyli i śpiewali znane przeboje.

Galeria zdjęć.